Od sześciolatków do dwunastolatków

W tym okresie życia dzieci robią się coraz bardziej samodzielne i stopniowo coraz mniej potrzebują rodziny i domu. Jednak, podobnie jak dorośli, potrzebują wytchnienia od pracy w szkole (a im są młodsze, tym bardziej owo wytchnienie powinno odbywać się w warunkach zbliżonych do domowych). Możliwości opieki nad dzieckiem po zajęciach szkolnych i podczas wakacji są następujące: rodzice albo ktoś zastępujący rodziców, tak jak opisano powyżej, opieka zinstytucjonalizowana w „szkole przedłużonej” albo w podobnej placówce. Dobra opieka zinstytucjonalizowana powinna zapewniać: wykwalifikowany personel, dbający o właściwe nawyki żywieniowe, zabawy, ruch na świeżym powietrzu i interakcje doro- sły-dziecko i jednocześnie dostosowany do większej grupy dzieci, zajęcia zorganizowane, możliwość swobodnej zabawy, czytania i relaksu,
prawo dziecka do samodzielnego określenia stosunku zajęć zorganizowanych do dowolnych. Im starsze dziecko, tym większe korzyści z dłuższych i częstszych pobytów w placówkach opieki zorganizowanej. lednak nawet starsze dzieci potrzebują czasu spędzonego w domu i z rodziną.

Witam! Mam na imię Kamila i chciałabym bardzo powitać Was na moim blogu! Z zawodu jestem nauczycielką więc mam wiele wspólnego z wiedzą. Chciałabym się tym wszystkim z Wami podzielić. Zapraszam w takim razie do czytania!
error: Content is protected !!